Polecane książki
Wychowaj szczęśliwe dziecko - praktyczne porady dla rodziców

mm1080

Książka zawiera praktyczne i sprawdzone porady, które pomogą zbudować dobre relacje z własnym dzieckiem oraz sprawić, żeby było szczęśliwe. Poradnik podpowiada, jak rozwiązywać problemy i rozmawiać na trudne tematy. Uczy, jak być stanowczym rodzicem, a jednocześnie okazywać dziecku miłość i szacunek na co dzień.

Dlaczego poradnik trafia w SAMO SEDNO?

Więcej …
Osoby Online
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Reklama

Dziecko w 2 roku życia potrafi już trzymać ołówek i posługiwać się nim. Pierwsze stadium rysunku - to stadium bazgrot inaczej gryzmolenia - trwa od połowy 2 roku do połowy 4 roku życia. Małe dziecko zazwyczaj trzyma ołówek całą dłonią i kreśli linie chaotyczne, delikatne, nikłe, które nic nie przedstawiają - stanowi to jedynie doskonałe ćwiczenie dla ruchów ręki i spostrzegania.

Natalka 2 lata i 2 miesiące

Natalka 2 lata i 2 miesiące

Natalka 2 lata i 2 miesiące

Natalka 2 lata i 2 miesiące

Kubuś 2 latka i 8 miesiecy

Kubuś 2 latka i 8 miesiecy

W 3 roku życia dziecko uczy się prawidłowo trzymać ołówek, co warunkuje lepszą precyzję i siłę nacisku ręki. Z tych chaotycznych linii zaczynają wydobywać się proste kreski, łuki, punkty, spirale, supełki. Jest to poziom bazgrot linearnych. Dzieci w tym wieku bazgrzą już z dużym rozmachem i dużą siłą, nie odrywając ołówka od kartki. Oprócz rysunków o dużych rozmiarach spotyka się u dzieci powyżej 2,5 lat życia małe rysuneczki zygzaków, spiralek, plamek, kreseczek.

Kubuś 3 latka

Od 3 roku życia do połowy 5 roku życia w rysunkach dzieci zaczynają pojawiać się elementy figuralne: kółka, krzyżyki, kwadraty, prostokąty, które w połączeniu z prostymi kreskami i punktami stanowią podstawę przyszłego rysunku.

mm1070_kuba_3    mm1071_kuba_3

Kubuś 3 latka

Kubuś 3 latka

Kubuś 3 latka

Umiejąc narysować kółka i kreski dziecko może już narysować słoneczko, płotek, księżyc, domek, kwiatek, a nawet postacie ludzkie. Jedną z najwcześniejszych i najprostszych form rysunku postaci człowieka są głowonogi - kółko to głowa, kreski to nogi.

W rysunkach dzieci pojawiają się  elementy geometryczne jak schodki, drabinki, choinki.

Elementy figuralne to podstawy kolejnego stadium rysunku dziecka - uproszczonego i prymitywnego schematu zwanego inaczej stadium schematu ubogiego - trwa do 6 roku życia. Przedmioty i postacie mają formę uproszczoną, zgeometryzowaną, są sztywne, kanciaste lub zaokrąglone.

Łączenie kółek, kresek, łuków, nie uwzględnianie proporcji między częściami powoduje, ze intencje dziecka nie zawsze są czytelne. Dziecka nadaje swoim rysunkom nazwy, chociaż wcale nie przypominają rzeczywistych przedmiotów i istot np: zygzak to jest wąż, kreska to kwiatek, kółko to domek.

Od 4,5 roku zaczynają pojawiać się rysunki tematyczne, które z czasem zaczynają dominować w twórczości dziecka.

Zosia 5 lat

Zosia 5 lat

W późniejszej fazie przedszkolnej dzieci bardziej uzdolnione przechodzą do stadium wzbogaconego schematu - formy graficzne są bardziej płynne, giętkie, niezgeometryzowane, chociaż prawidłowe proporcje ciągle jeszcze nie są zachowane. Dzieci w tej fazie rysunku zwracają już uwagę na szczegóły np.; kokardy, guziki, buty, oczy. Rysunki przedstawiają całe sceny i zdarzenia, a nie tylko pojedyncze przedmioty.

Wraz z wiekiem dziecko wzbogaca swoje rysunki i indywidualizuje swój schemat.

 

Komentarze  

 
+1
#3 kisia 2014-05-16 13:27
moja córcia mając 2 latka rysował już ludzi fakt faktem głowa była 2 razy większa niż reszta ciała ale było widać , ze to człowiek umiał narysować też kotka co udowodniła nam na świeżo pomalowanej ścianie więc każde dzieciątko ma swój tok rozwoju
 
 
+1
#2 patrycja 2013-07-28 12:33
Takie ładne obrazki a mają tyle wieku?Cytat:
och takie słodkie
:roll:
 
 
0
#1 patrycja 2013-07-28 12:00
bardzo ładnie rysują jak na swój wiek